Sağlık

Meme kanserinde erken teşhis önemli!

Abut Kebudi, “Kadınlarda kanserden ölümlerde ikinci sırada meme kanseri olduğunu belirten Prof. muayeneler. Genetik ya da ailesel meme kanseri %15’e varan oranlarda görülebilmektedir. Batı toplumlarında erken teşhis bu kadar arttığı için en az tedavi ile en iyi sonuçlar alınmaktadır. Örneğin ABD’de 5 yıllık yaşam beklentisi yüzde 90 civarında” dedi. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte yeni tedavi yöntemlerinin geliştirildiğini vurgulayan Prof. Dr. Kebudi, meme kanseri tedavileri hakkında değerli tavsiyeler ve açıklamalarda bulundu.

“Vakalarda daha kısıtlı meme ameliyatları yapılmaya başlandı”

prof. Abut Kebudi, “Mutlaka gerekmedikçe kesinlikle açık biyopsi yapılmamalıdır. Çünkü bu tip biyopsiler daha sonra yapacağımız tedaviyi olumsuz etkileyebiliyor. Hastalığın tedavisi oluşturulurken tümörün biyolojik özelliklerinin yanı sıra tümörün çapının, lenf bezi tutulumunun, metastaz olup olmadığının bilinmesi çok önemlidir.

prof. Kebudi, “Cerrahi tedavi olarak tüm meme ve koltuk altının alındığı meme kanseri ameliyatları yapılıyordu. Son 50 yılda uygun vakalarda daha sınırlı göğüs ameliyatları yapılmaya başlandı. Ayrıca göğüsten alınacak kısım büyükse veya göğse daha düzgün bir şekil vermek amacı ile onkoplastik göğüs cerrahisi uygulanmaya başlanmıştır. Daha önce koltuk altı bölgesi tamamen alınırken artık örnekleme ile daha sınırlı ameliyat uygulanmaktadır. Ayrıca akıllı tıp, immünoterapi vb. Yeni tedaviler de söz konusu” dedi.

prof. Kebudi, “Meme kanserini tedavi ederken çağdaş tıpta iki hedefimiz olmalı. Birincisi hastaya en yeni ve en geçerli tedaviyi uygularken, ikincisi kozmetik görünümünü hesaplamalıyız.”

“Neoadjuvan Tedavi dediğimiz ilaç tedavisi ile tedaviye başlayabiliriz”

Ayrıca Prof. Artık tümördeki birçok faktöre bağlı olarak bazen Neoadjuvan Tedavi dediğimiz ilaç tedavisi ile tedaviye başlayabiliyoruz.

prof. Dr. Dr. Kebudi, genetik mutasyonun öneminin de altını çizdi. Meme kanseri tedavisinde genetik yapının önemine değinen “Genetik mutasyon tespit edildiğinde mutlaka genetik danışmanlık alınmalıdır. Çünkü genetik mutasyon sadece hastanın geleceğini ve riskini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda yakın aile bireylerini de olumsuz etkiler.

mezitlihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu