Haber

Hayalet ağ avcıları harekete hazır

ANTALYA (İGFA) –Antalya’nın dünyaca ünlü uçurum bandında, amatör balıkçıların kayalara takılarak kopan olta ve kurşunları, çok sayıda plastik atıkla birlikte deniz tabanındaki canlıların yaşamını tehdit ediyor.

Kurşun deniz suyunu zehirlerken, misinalar deniz tabanında bir plastik tabakası oluşturur.

Muratpaşa Belediyesi, Antalya Körfezi’ndeki biyolojik çeşitliliğin korunması, Akdeniz foklarının yaşam alanı olan kayalıklarda su altı kirliliğinin önlenmesi ve hayaletle mücadele için Antalya Sualtı Derneği (ANTSAD) ile ‘Kaleler Evimiz’ projesini hazırladı. ağlar.

Sivil Toplum Vakfı Vakfı ve Turkuaz Sahil Çevre Fonu’ndan (TCEF) 157 bin lira hibe alan proje ile 10 kişilik gönüllü dalgıç grubu, hayalet ağları ve su altı kirliliğine neden olan deniz çöplerini temizleyecek. Proje kapsamında teorik eğitimin ardından dalış eğitimlerine de başlandı. Kaleiçi Marina’da düzenlenen eğitimler ANTSAD tarafından verildi.

ANTSAD Lideri Semih Başaran, projenin nesli tükenmekte olan türlerin yaşam alanlarını iyileştirmeyi hedeflediğini söyledi. Deniz çöplerinin değerli bir sorun olduğunu belirten Başaran, “Muratpaşa Belediyesi bünyesinde su altı temizlik ekibi kuruyoruz. Bu ekip periyodik olarak deniz dibini temizleyecek” dedi.

haberaziziye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu